1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. FaceApp Uygulaması Göründüğü Kadar Masum Olmayabilir
Trendlerdeki Yazı

FaceApp Uygulaması Göründüğü Kadar Masum Olmayabilir

FaceApp Uygulaması Göründüğü Kadar Masum Olmayabilir

Son zamanlarda fazlası ile kullanılan FaceApp uygulaması, Kullanıcı sözleşmesinde son derece ağır konulara yer vermiş.

Sosyal medyayı bir anda etkisi altına alan yaşlandırma uygulaması FaceApp, herkesin eğlence kaynağı olmuş durumda. Fotoğrafları başarılı bir şekilde yaşlandıran uygulama eğlenceli olsa da büyük bir sorun barındırıyor.

Yapay zekâya sahip fotoğraf editörü uygulaması; kişileri isteğine göre yaşlandırabiliyor ve gençleştirebiliyor. Başarılı olan bir uygulama, birçok kişinin farkına varmadığı bir güvenlik ve gizlilik sorununu da beraberinde getirmiş bulunuyor.

FaceApp’in hizmet koşulları, “Aşağıdaki lisans dışında, FaceApp ve sizin aranızda bulunan Kullanıcı İçeriği’ne ait tüm haklar size aittir. Dahası FaceApp, Hizmetler’de ya da Hizmetler aracılığıyla paylaştığınız hiçbir şeyin mülkiyetini talep etmez” şeklinde başlıyor. Burası çok önemli olmasa da devamında;

“(Bu anlaşmayı onaylayarak) FaceApp’e; şu an bilinen ya da daha sonradan üretilmiş herhangi bir medya formatında, sizin Kişisel İçeriğiniz ile ilişkili olan Kişisel İçeriğinizi kullanmak, kopyalamak, değiştirmek, adapte etmek, yayınlamak, çevirmek, türemiş çalışmalar yapmak, dağıtmak, kamuya yayınlamak gibi konularda sürekli, geri çevrilemez, özel olmayan, telifsiz, dünya çapında, tamamen ücretli, transfer edilebilir ve alt lisanslanabilir lisans verirsiniz. Hizmetleri kullanarak Kullanıcı İçeriğinin ticari olarak kullanılabileceğini kabul etmiş olursunuz. Ayrıca, FaceApp’in Kullanıcı İçeriğinizi ticari olarak kullanmasının size ya da Kişisel İçeriğiniz adına hareket etmeye yetkisi olan herhangi birine herhangi bir zarar vermeyeceğini de kabul edersiniz.”

Konuyu özet geçmek gerekirse; FaceApp üzerinden herhangi bir işlem yaptığınız zaman FaceApp, bu ‘şeyle’ istediğini yapma hakkına sahip. FaceApp, sizden izin almadan resimlerinizi paylaşabilir, görüntüleyebilir ve kullanabilir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba, Ben Kenan Konacoğlu (Ama siz bana Kenan da diyebilirsiniz) 1995 yılının esintili bir sonbahar gününde doğmuşum.

Yorum Yap