İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya
  3. Facebook Küçük Dronelarla İnternet Dağıtacak!

Facebook Küçük Dronelarla İnternet Dağıtacak!

facebook-kenan-konacoglu

Facebbok, 2017 yılında başlamış olduğu projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. Projeye göre, Catalina isimli kuş boyutundaki dronelar internet dağıtacak.

Facebook bu projesine Aquila adını vermişti. Bu projeden önce küçük dronerlar sayesinde her yere internet götürebileceği bir proje tasarladığını duyurmuştu. Bu proje 2017 yılında hazırlanmaya başladı. Ancak Aquila projesi sebebiyle bu projeye bir süre ara verilmişti.

Projeye Catalina isminin verilmesinin en temel sebebi, eski zamanlarda California’da haberleşmek için Catalina isimli kuşlar kullanılması. Facebook, kuşun taşıyacağı internete “Pigeonet” ismini vermiştir.

Şirket, Kendi Platformunu Kullandırtacak

Proje hayata geçtiğinde nasıl bir şeyle karşılaşacağımızı bilemiyoruz. Fakat ortaya arılan söylentilere göre, geleneksel mobil altyapı sayesinde insanların telefonlarına bilgi aktarılacaktı.

Kullanıcılar internete video yüklemedikleri zamanlarda pigeoneti diledikleri şekilde kullanabilecekti. Projenin en temel amacı, uzaktaki insanlarında internet kullanabilmesi, görselleri ve videoları görüntüleyebilmesidir. Bunun dışında şirket, kendi platformunu kullandırmayı hedefliyordu. Yani, bu interneti kullanarak Messenger kullanabilirsiniz. Ama YouTube ya da Netflix gibi programlar kullanamazsınız. Şirket bu şekilde kendi platformunun kullanılma oranını arttıracak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba, Ben Kenan Konacoğlu (Ama siz bana Kenan da diyebilirsiniz) 1995 yılının esintili bir sonbahar gününde doğmuşum.

Yorum Yap