İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Amp
  3. Google AMP Nedir?
Trendlerdeki Yazı

Google AMP Nedir?

google-amp-kenan-konacoglu

Aslında hepimizin internet konusunda en çok dikkat ettiği ve her zaman deneyimlemek istediği şey girdiğimiz sayfaların son derece hızlı bir şekilde yüklenmesidir. Bir sayfa çok uzun zaman içinde yüklenme işlemini tamamlıyor ise o sayfanın ziyaretçi sayısı hızla düşecek demektir.

Günümüzde akıllı cihazların yükleme zamanlarını oluşturmak amacı ile üretilmiş binlerce araca ve eklentiye rastlamanız mümkündür. Ama AMP Project isimli proje bu yükleme süresini en hızlı olacak şekilde tasarlamaya çalışıyor. Elbette Google AMP kullanan şirketlerin web sitelerine daha çok ziyaretçi gelmiş oluyor.

The AMP Project’in Accelerated Mobile Pages’e destek verdiğini de belirtmiş olayım.

AMP Project bundan 4 sene evvel, 2015 senesinde, mobil yollu web sitelerinin sayfa yüklenme hızını yükseltmek amacı ile kurulmuş olan başarılı bir girişimdir. Bu projenin en önemli özelliklerinden biri ise kendine ait olan bir Framerwork sistemine sahip olmasıdır diyebilirim.

Google destekli bir proje olduğundan birçok kişinin güvenini rahatlıkla kazanmış bir proje olarak tüm dikkatleri başarısının üzerine çekmektedir.

Gelişmiş sayılan bazı siteler AMP framework dediğimiz eklentiyi kullanmaktadır. Herhangi bir ödeme gerçekleştirmeden Google aracılığı ile güvenli bir şekilde geliştiricilerine ulaşabilmektedirler.

Google AMP’in en iyi özelliklerinden biri ise Pinterest, Adobe Analytics, WordPress.com, LinkedIn gibi hepimizin yakından takip ettiği birçok ünlü şirketin desteğini almaktadır. Bu da yükselmesindeki en önemli durumların başında gelmektedir dersem hiç de yanılmış olmam.

Google AMP projesi sayesinde aşırı hızlı bir şekilde sayfalarınızı yükleyebilir, internetin tadını doya doya çıkarabilirsiniz.

Türkiye’de Google AMP Projesi’ni kullanan çok az şirket bulunmaktadır. Benim şirketim de bu şirketlerden biri olmaktadır. Aşağıda belirtmiş olduğum web sitelerin tümünün altyapısını Google AMP işbirliği ile hazırlayan bir şirketin sahibiyim. Siteleri tek tek ziyaret ederek sayfa yüklenme hızını deneyimleyebilir, dilediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz.

avrupayakasi.com
ikisepet.com
julude.com
oddamoda.com

Bir dahaki yazımda görüşmek üzere!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba, Ben Kenan Konacoğlu (Ama siz bana Kenan da diyebilirsiniz) 1995 yılının esintili bir sonbahar gününde doğmuşum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. 1 ay önce

    Projelerinizi çok beğendim. Güzel bir açıklama olmuş teşekkür ederim güzel bilgiler için.