İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İşletmeniz Siber Saldırılara Karşı Savunmasız!

İşletmeniz Siber Saldırılara Karşı Savunmasız!

isletmeniz-siber-saldiralere-karsi-korumasiz-kenankonacoglu

Şirketler altında çalışan elemanlara siber güvenlik olarak eğitim verseler bile ne yazık ki istedikleri sonucu alamıyor. Kaspersky şirketinin bu yıl yapmış olduğu araştırmaya göre, şirketlerin önlemler hakkında söyledikleriyle, aldıkları önlemler arasında gerçekten büyük farklılıklar var.

Siber güvenlik firması olarak bilinen Kaspersky, Fransa, Birleşik Krallık, İspanya, Almanya, Romanya ve İtalya gibi çeşitli ülkelerde anketler yaptı. Yapılan bu anketlerin sonucu ise ne yazık ki kimsenin yüzünü güldürmedi. Anketteki kurumların yüzde 83’ü konu hakkında gerekli önlemleri aldığını söylüyor. Ancak bu kurumlarında sadece yüzde 41’i konu hakkında çalışmalar yapıyor. Bu da oldukça az bir sayı.

Siber Saldırılar Artıyor

Siber güvenlik, son zamanlarda hayatımıza giren kelimelerden biri. Son yıllarda siber saldırıların sayısında artış gözlemlendi. Bununla beraber bazı kurumlar, siber saldırıların önemini kavrayarak, konu hakkında gerçekten önlem almaya başladı.

Sizin de bildiğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda Birleşik Krallık, ülkenin alt yapısının hazırlıksız olduğunu vurguladı. Ülkeler bu tehdidi ciddiye aldı. Ancak şirketlerinde bu konuyu ciddiye alarak çalışma yapması gerekiyor.

Zararın Miktarı Tahmin Bile Edilemiyor

Yine yapılan araştırmalara göre (Kaspersky) geçtiğimiz yıl, işyerlerinin bilgisayarları siber saldırı altında kaldı. Siber saldırıların maddi anlamda büyük bir zarara yol açtığı biliniyor. Bu zararın miktarıysa her yıl en az 2 milyon.

Yine Kaspersky’in yapmış olduğu araştırmaya göre bilişim alanında şirketlerin önlem ve karar alma mekanizmaları çok yavaş. Bu da şirketlerin itibarını olumsuz yönde etkileyecek. Olası bir siber saldırı karşısında site sahiplerinin zararları şu an bile tahmin edilemiyor!

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Merhaba, Ben Kenan Konacoğlu (Ama siz bana Kenan da diyebilirsiniz) 1995 yılının esintili bir sonbahar gününde doğmuşum.

Yorum Yap